Araç İpotekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Gerekli Belgeler 2018

Taşıt İpotekli Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Bankalar müşterilerine kredi hizmeti verebilmek için her alternatifi değerlendirmektedir. Kredi notu düşük olanlara, gelir belgesi olmayanlara, üzerine bir ev veya arsa olmayanlara da kredi verilebilmektedir. Kişinin üzerine bir araç olması kredi çekmek için yeterli olabilmektedir. Aracı ipotek altına alan banka, belirlediği tutarlarda müşterisine kredi vermektedir. Araç ipotekli kredi, müşterinin sahip olduğu aracını teminat göstererek kredi çekmesidir. Banka için bir güvence olan araç, kredi taksitlerinin ödenmemesi durumunda veya gecikmesi durumunda nakit paraya çevrilir ve kredi borcu ödenir. Araç ipotekli kredi veren bankalar, çekilen kredini tüm taksitleri bitene kadar aracı ipotek altında tutar. Son taksit ödendiği zaman aracın üzerindeki ipotek otomatik olarak kalkar.

Bilindiği gibi kredi başvurusu için ilk ve en önemli şart, iyi bir kredi puanına sahip olmaktır. Kredi puanı, kişinin geçmiş 5 yıllık finansal işlemleri baz alınarak belirlenmektedir. Uzun bir süreyi kapsaması nedeni ile bazı kişilerin yaşadığı olumsuzluklar neticesinde, kredi puanı düşük seviyelerde kalabilmekte ve kredi kullanımı zorlaşabilmektedir. Bu durumda olan kişiler araba ipotekli kredi hizmetinden faydalanabilirler. Kişinin üzerine bir araç kayıtlı olması otomobil ipotekli kredi kullanmak için yeterlidir. Araç ipotekli kredi kullanabilmek için bankanın onay vermesi ve aracın belirlenen standartlara uygun olması şarttır. Banka aracı ipotek altına almak istemez ise araç ipotekli kredi kullanmak mümkün olmayacaktır.

Araç İpotekli Kredinin Avantajları

Araç ipotekli kredi kullanmak müşterilere bazı önemli avantajlar sunmaktadır. Araç ipotekli kredi hizmetinde banka müşterinin üzerine kayıtlı olan araca ipotek koyar ve banka kredi taksitlerinin ödenmesi konusunda kendini güvence altına alır. Bu durumda banka araç ipotekli kredi için daha düşük faiz oranları belirleyebilmektedir. Her şartta kredi geri ödeneceği için faiz oranlarının yanı sıra bu kredilerin vergi oranları da normal kredilere göre daha düşüktür. Normalde çekilecek kredi tutarında daha fazla bir tutarı araç ipotekli kredi kullanarak çekmek mümkündür. Normal şartlarda riskli durumunda görünen kişiler aracını teminat göstererek daha yüksek tutarlarda kredi çekebilmektedir.

Araç İpotekli Kredi İle Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Bankalar kredi puanı düşük olan ve geçmiş finansal işlemlerini riski olarak değerlendirdiği kişilere normal şartlar altında kredi vermekten kaçınır. Ancak bazı özel durumlarda bu kişiler de kredi kullanabilmektedir. Araç ipotekli kredi bu istisnai durumlardan bir tanesidir. Araç ipotekli kredi ile kredi puanınız düşük bile olsa nakit ihtiyacınızı karşılamak için kredi çekmeniz mümkündür. Araç ipotekli kredi veren bankalar belirli limitler dahilinde kredi kullandırtmaktadırlar.

Yani aracı ipotek gösterseniz dahi dilediğiniz tutarda kredi çekmeniz mümkün olmayabilir. Araç ipotekli kredi ile çekilebilecek kredi tutarı, aracın değeri ile doğrudan ilişkilidir. Bankalar genellikle araç ipotekli kredi paketlerinde, aracın değerinin yarısı kadar tutarı kredi olarak vermektedirler. Örneğin, aracınızın ekspertiz değeri 40.000 TL olarak belirlenirse, bankadan araç ipotekli kredi ile 20.000 TL’ye kadar kredi çekebilirsiniz. Bu oran bazı bankalarda değişebilmekle beraber genellikle %50 oranında kabul edilmektedir.

Araç İpotekli Kredi Şartları

Bankalardan araç ipotekli kredi çekebilmek için aranan bazı şartlar vardır. Bankalardan normal şartlarda kredi çekemeyen kişiler için verilen bu kredi hizmetini kullanabilmek için çekilmek istenilen kredi tutarına yakın bir değerde araca sahip olmak gerekmektedir. Aracın değerinin üzerinde veya çok yakınında bir tutarı araba ipotekli kredi ile çekmek pek mümkün değildir. Araç ipotekli kredi alabilmek için gereken diğer bir şartta, aracın kredi başvurusu yapan kişinin üzerine olmasıdır.

Başka birinin üzerine kayıtlı olan bir araç ile ipotekli kredi çekilmesi olanaksızdır. Aracın ruhsatının araç ipotekli kredi başvurusunda bulunan kişinin üzerine kayıtlı olması şarttır. Bunların dışında bazı bankalar kara liste diye bilinen ve finansal geçmişi çok kötü olan kişilere araç ipotekli kredi hizmeti vermekten kaçınabilmektedir. Özellikle devlet bankaları bu uygulamayı yapmaktadır. Kısaca araba üzerine kredi çekme şartları bu şekildedir.

Araç İpotekli Kredi Alınırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Bankalardan kredi çekerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Özellikle bu tip ev veya arabanın ipotek altına alındığı kredilerde biraz daha dikkatli olmak gerekmektedir. Yapılacak hatalar, elinizde bulunan araç veya evin bir anda gitmesine neden olabilir. Araç ipotekli kredi alırken ilk olarak aylık ödenecek taksit tutarının ödenebilir seviyelerde olmasına dikkat etmek gerekir. Kişinin geliri ile doğru orantılı bir ödeme planı hazırlanması önemlidir. Çünkü banka, borcun ödenmemesi durumunda ipotek altına alınmış olan aracı satma hakkına sahip olacaktır.

Aracın elden gitmesini önlemek için kredi taksitlerinin makul seviyelerde tutulması ve her ay düzenli bir şekilde ödeme yapılması gerekmektedir. Araba ipotekli ihtiyaç kredisi çekildiği takdirde bu kredinin geri ödeme süresi en fazla 48 ay olarak hesaplanmaktadır. Daha yukarıda bir vade sayısı ile kredi kullanılması olanaksızdır. Taşıt ipotekli kredi başvurusu yapmadan önce aracın piyasa değerinin araştırılması gerekir. Bankalar aracın ekspertiz değerinin %50 kadarını araç ipotekli kredi olarak vermektedir. Dolayısıyla aracın değerinin ne olduğu doğru bir şekilde saptanmalı ve çekilecek kredi tutarı başvuru yapmadan belirlenmelidir.

İpotekli Bir Araç İçin Kredi Çekilebilir mi?

Aracını ipotek ettirmiş ve tekrar bu araç üzerinden araç ipotekli kredi çekmek isteyen kişilerin merak ettiği soru tekrar bu aracı ipotek ettirip edemeyeceğidir. Bu durum teorik olarak mümkün olmakla beraber çok tercih edilen bir durum değildir. Kanunlara göre aracın değerinden daha fazla bir tutar kredi olarak kullanılamamaktadır. Ancak aracın değerinin bir kısmını bir bankaya, diğer kısmını da başka bankaya ipotek ettirmek mümkün olabilmektedir. Bu işlem ile yapılan ipoteğe ikinci ipotek ismi verilmektedir.

Fakat bankalar çoğu zaman araç ipotekli kredi veren bankalar kredi vereceği müşterilerinin araçlarının üzerinde herhangi bir ipotek olmamasını talep ederler. Bunun yerine banka farklı bir gelir belgesi veya ipotek altına alabileceği farklı bir araç isteyebilir. Araç ipotekli kredi ile teminat altına alınan araçlar, kredinin ödenmemesi durumunda piyasa fiyatının altında bir rakama satıldığı için banka ikinci ipotekten gelir elde edemeyebilir. Bu sebepler bankalardan araç ipotekli kredi çekmek için üzerinde herhangi bir ipotek bulunmayan aracınızın olması gerekir.

Araç İpotekli Kredi İçin Gerekli Belgeler

Bankalar kredi başvurusu yapan müşterilerinden bazı resmi evraklar talep etmektedir. Her kredi için farklı evraklar talep edilmekte ancak genel olarak istenilen bazı belgeler vardır. Araç ipotekli kredi başvurusunda bulunacak kişilerin kredi başvurusu sırasında nüfus cüzdanı, ikamet belgesi gibi temel evrakların ibraz edilmesi gerekir. Bunun dışında başvuru yapan kişi bir işte çalışıyor ise, gelirini gösteren resmi belgenin de ibraz edilmesi şarttır. Araç ipotekli kredi için gereken en önemli belge, teminat altına alınacak olan araca ait belgedir. Aracın ruhsat belgesinin başvuru sırasında mutlaka banka yetkililerine gösterilmesi gerekmektedir. Ticari işletmeler araç ipotekli kredi çekmek için vergi levhası ve bilançolarını da bankaya vermek zorundadır.

Taşıt ipotekli kredi başvurusu ile ilgili yazımızda sizlere genel olarak çok sorulan tüm soruları cevaplamayı amaçladık. Bu sorular dışında herhangi bir sorunuz varsa aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

0 yorum:

Yorum Gönder